Sportif Projeler

Birprojemvar

BİLGİLİG FUTBOL TURNUVASI PROJESİ

 

Proje sahibi: Bilgin EKŞİ

AMACI: Günümüzde birçok alanda çocuklarımız ve gençlerimiz sportif faaliyetlere ilgi duymaktadır. Bu bağlamda onların ilgi duydukları alanları değerlendirerek Bilgiye dayalı bir organizasyon icra eylemeyi düşündük. İlk defa 2019 yılında uyguladığımız projemizde gerek camideki derslere katılan gerekse de başka camilerde ve kurumlarda bulunan çocuklarımız ve gençlerimizi bir araya getirerek BİLGİLİG FUTBOL TURNUVASI adı altında bir organizasyon icra ettik.

 

UYGULANIRLIK ALANI:

Eğitim Öğretim dönemlerinde okullar arasında, Yaz Kuran Kursları dönemlerinde ise Camiler arasında uygulanırlığı ile senenin tamamında uygulanırlığı olan bir projedir.

 

BİLGİLİG FUTBOL TURNUVASI NEDİR

Bilgilig Futbol Turnuvası adından da anlaşılacağı üzere bilgiye dayalı sportif bir turnuvadır. Turnuva ile ilgili detayları maddeler halinde istifadelerinize sunuyorum:

  • Turnuvaya katılan takımlar kura ile eşleşmeleri yapılarak 4 erli gruplara ayrılmaktalar.
  • Her takım en az 8 en fazla 15 öğrenci ile katılım sağlayabilir.
  • Her hafta takımlara sorumluluk Diyanet İşleri Başkanlığımızın kaynak kitaplarından sorumluluk üniteleri verilmektedir.
  • Maç öncesi her takımın oyuncuları 10 soruluk bir test usulü sınava tabi tutuluyor. Bu sınavda başarılı olan ilk 8 oyuncu maça AS olarak başlıyor ve sakatlık vb sebepler haricinde ilk 15 dk oyuncu değişikliğine izin verilmiyor. Sebebi ise öğrencilerin maça AS başlama ve daha çok oynama şevklerini fırsata çevirerek Bilgi ünitelerine olan teşviki arttırmak.
  • İki takım arasında yapılan sınavda ençok puan alan takım 1 Puanı Hanesine yazdırıyor. Ayrıca doğru cevap verdiği her soru adedince Averajına artı gol olarak ekleme yapılıyor. Bu bağlamda Bilgi testi bir takımın turnuvadaki başarısını ve üst tura çıkmasını direk etkileyen birinci unsur olmaktadır.
  • Bilgilig Turnuva formatı gruplar aşamasında yukarıdaki gibi devam etmektedir. Çeyrek Final, Yarı Final ve FİNAL aşamasında ise takımlar hem BİLGİ ETABINDA hemde FUTBOL ETABINDA ayrı mücadele vermekteler. Bu etaplarda ise takımlar maç öncesi sınava tabi tutulacaklar. Sınavda birinci olan takım BİLGİ TESTİ ETABINDA bir üst tura çıkacaktır. Akabinde yapılan maçta ise galip gelen takım FUTBOL ETABINDA bir üst tura çıkacaktır. Çeyrek Final, Yarı Final ve FİNAL aşamalarında ayrıca her oyuncunun Bilgi Etabındaki sınavlardaki başarısı ayrı ayrı puanlamaya tabi olunacak ve turnuva sonunda BİLGİLİG BİLGİ ETABI EN BİLGİLİ ÖĞRENCİ ödülünün de sahibi olacaktır.

 

BİLGİLİG FUTBOL TURNUVASINA KATILIM ORANI

2019 Yaz Kuran Kurslarında 14 Cami arasında düzenlendi. Toplamda 200 öğrenci turnuvada yer aldı.

 

HALK NEZDİNDE BİLGİLİG FUTBOLTURNUVASI

Katılımcı takımlarda yer alan öğrenci velilerinin özel tebrik ve teşekkürleri ile turnuvamız büyük kabul görmüştür. Birçok velimiz çocuklarının okulda bile sure ezberlemekten ve dini bilgilerini geliştirmekten yana eksik olduklarını ama bu organizasyon sayesinde çocuklarının dini bilgiler konusunda çok ilerleme katettiğini beyan ettiler.

 

BİLGİLİG ÖDÜLLERİ

  • BİLGİLİG FUTBOL ETABI ŞAMPİYONU
  • BİLGİLİG BİLGİ ETABI ŞAMPİYONU
  • BİLGİLİG EN BİLGİLİ ÖĞRENCİ
  • BİLGİLİG EN BAŞARILI CAMİİ (TAKIM)
To Top